Promocja zakończyła się 4 września 2022 roku. Dziękujemy wszystkim za udział!

Na dobry początek roku szkolnego przygotowaliśmy dla Was listę lektur. Znajdziecie na niej materiały niezbędne w każdej kolekcji, pomocne przy nauce i zdecydowanie ponadczasowe.

W tych cenach – tylko do 4 września!

JĘZYK POLSKI

Dwa zupełnie odmienne spojrzenia na rolę słowa w piosenkach, choć w pewnych punktach styczne – opisujące doskonale miejski świat zawieszony pomiędzy latami 60. a 80. ubiegłego stulecia. Zarówno Marek Skolarski, piszący teksty na “Mrowisko”, jak i Jacek Skubikowski na swoim debiutanckim albumie potrafili zawrzeć w kilku zdaniach to, na co innym potrzebne były niekiedy całe książki.

HISTORIA

“Indeks”, film Janusza Kijowskiego zrealizowany w drugiej połowie lat 70., okazał się dziełem zbyt wyrazistym i szczerym, więc na swoją premierę musiał poczekać kilka lat. Nic dziwnego – traktował o czasach marca 1968 roku z perspektywy wyrzuconego z uczelni studenta. “Wielki układ” za to portretuje psychologiczno-biurowy obraz Polski połowy lat 70. Film uważany dziś przez jednych za dzieło doskonałe, za drugich za absolutną porażkę, ma jeden wielki plus: muzykę Andrzeja Korzyńskiego.

FIZYKA

Astronomia jest nieodłączną częścią nauki fizyki, a w jej zakresie należy wiedzieć, że trzecią łzą od słońca jest oczywiście ziemia. Trzeba także wiedzieć, że instrumentalne dokonania Cytrusa z początku lat 80. to jedne z najciekawszych nagrań, jakie powstały wówczas w Polsce. Podobnie z zespołem Kroner Cirkus, który przemknął przez polską scenę progresywną pod koniec lat 90. niczym kometa przez niebo.

BIOLOGIA

Słonie, jak wiadomo, zamieszkują ciepłe lądy, charakteryzują się długimi trąbami, wielkimi uszami i tym, że od czasu do czasu latają – szczególnie na okładkach płyt zespołu Osibisa. W Polsce słoń występuje znacznie rzadziej, ale pod koniec lat 80. pojawił się w zaskakującej, czerwonej kolorystyce i jazzowo-elektronicznym anturażu. Na pewno dobrze zrobiłby mu klimat tropikalny – taki, jaki na swoim drugim albumie kreuje dyskotekowy czeski projekt ORM.

MATEMATYKA

Wiadomo, że jeśli stożki, romby, trójkąty, cyfry, liczby i prostokąty – to tylko Matplaneta nauczy nas tego we właściwy sposób! Po przyspieszonym kursie w towarzystwie Andrzeja Zauchy i zespołu Omni możecie nawet rozwiązywać równania z jedną niewiadomą oznaczaną X.
Albo N.

GEOGRAFIA

Witam wszystkich proszę państwa w progach dalekiego państwa… Wystarczy zajrzeć do podręcznika geografii, by znaleźć wiele niebezpiecznych, dzikich lądów. Podręcznik jednak zapomina wspomnieć o tym, że na Tasmanii rowerem jeździ szafa, a słoń skacze na trąbie. Zaś o wyspie dzikich, którą zajmuje się Jacek Skubikowski, podręcznik nie wspomina w ogóle. Może dlatego, że ta wyspa wcale nie musi być tak daleko, jakby nam się zdawało…

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

Dwa spojrzenia na społeczeństwo. Najpierw na świat przeszły – Jerzy Milian opisuje swoje zderzenia ze środowiskiem jazzmanów i muzyków rozrywkowych, skupiając się na swojej działalności od lat 50. do rozwiązania katowickiej Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w 1991 roku. Adam Olszówka proponuje za to wiedzę o społeczeństwie jak najbardziej współczesnym, zamykając w krótkich notkach i swoich celnych rysunkach opowieść o jakże różnorodnych klientach sklepu płytowego.

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Do solidnej porcji ćwiczeń fizycznych potrzebna jest rytmiczna muzyka. Dyskotekowe rytmy Orkiestry Henryka Debicha (szczególnie kompozycje Jacka Malinowskiego!) będą w sam raz, żeby się rozruszać i rozciągnąć. Po to, by potem mieć energię na długie spacery. W dzień i wieczorem. Także po Marszałkowskiej.