Z kraju jednym tchem (1/2022)

Początek roku wcale nie jest taki senny, jak mogłoby się niektórym wydawać.

Bardzo miła wiadomość z Krakowa. W Nowej Hucie jeden ze skwerów zyskał właśnie imię Józefa Krzeczka. Pianista Czerwono-Czarnych, kompozytor tak wielkich przebojów jak “O mnie się nie martw” był jednym z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych muzyków wśród prawdziwego morza wykonawców, jacy przewinęli się przez ten kolorowy zespół. Doskonale to słychać na wydanej wiosną 2021 roku płycie “Motor i ja”, zbierającej nagrania Czerwon0-Czarnych dla Polskiej Kroniki Filmowej. Jak pisaliśmy w książeczce: Krzeczek, na co dzień pianista zespołu, błyskawicznie opanował grę na gitarze basowej i w utworach stylizowanych na The Shadows wyręczał etatowego (kontra)basistę grupy, Wiesława Katanę. Bernolak wspominał po latach w swojej książce „Bernolak Boogie”, że “Krzeczek był najbardziej utalentowanym muzycznie człowiekiem, jakiego spotkałem. Miał niezwykły dar do technicznego opanowania instrumentów”. W trakcie sesji dla WFD poza gitarą basową i fortepianem grał także na saksofonie barytonowym. Niedaleko skweru znajdziecie też ulicę Zbigniewa Seiferta!

Ogłosiliśmy komplet naszych styczniowych planów. Dziś ukazuje się niesamowita książką Ziemowita Kosmowskiego i towarzysząca jej płyta z koncertowymi nagraniami zespołu Brak. Za dwa tygodnie pojawi się coś dla fanów muzyki filmowej (“Wilcze echa” Kilara), dla fanów jazzu (“Zimna kąpiel” Kwintetu Bogusława Rudzińskiego) oraz dla fanów Józefa Skrzeka (monograficzne “Marzenia” Aliny Skrzek, zbierające jej teksty piosenek do muzyki Józefa). Jest też (po dłuuugim oczekiwaniu) winylowa wersja “Horyzontów” Orkiestry PRiTV w Łodzi pod batutą Henryka Debicha.

Piszą o nas! Magazyn Kalejdoskop przepytał nas na okoliczność archiwaliów związanych z Łodzią, choć nie tylko. Rozmowa znalazła się w w aktualnym numerze pisma oraz na jego stronie internetowej. O płytach wydanych przez GAD Records w ubiegłym roku rozpisał się także holenderski Progweld, recenzując Quidam, Mahagon i Jazz Q.