Pół wieku Apostolisa Anthimosa. Na scenie i na płycie.

„Live in NOSPR” to zapis wyjątkowego koncertu, na którym Apostolis Anthimos zaprasza na kolorową, wielokulturową podróż przez pięć dekad swoich muzycznych doświadczeń. 5 grudnia we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych odbędzie się koncertowa premiera tego wydawnictwa, w której udział weźmie m.in. Erik Truffaz.

Wrocław dla Apostolisa Anthimosa od początku był miejscem ważnym. Tam odbywały się pierwsze próby z Czesławem Niemenem, tam SBB wypełniało Halę Stulecia po dwa, trzy razy w ciągu jednego dnia. To we Wrocławiu trio powróciło po wielu latach w oryginalnym składzie. Teraz Apostolis Anthimos pojawia się w stolicy Dolnego Śląska.

W 1971 roku młody, siedemnastoletni gitarzysta po raz pierwszy stanął na profesjonalnej scenie. Razem z Silesian Blues Band gra w Teatrze Małym w Tychach, jako rozgrzewka przed pochodzącym z Czechosłowacji Blue Effect. Pęka mu jedna ze strun w gitarze, koncert kończy na pięciu. Ale nie poddaje się, grając z niezwykłą pasją i energią. Niecały rok później będzie stawał na największych scenach Europy, koncertując z Czesławem Niemenem u boku Mahavishnu Orchestra, Charlesa Mingusa czy Jacka Bruce’a. I gdy wydaje się, że po takim starcie zyskało się już wszystko – napięcie tylko rośnie. SBB, Tomasz Stańko, Osjan, Krzak, Dżem, muzycy Pat Metheny Group, Theatro…

Dziś, pięćdziesiąt lat później, Apostolis Anthimos jest wciąż tak samo skromnym i serdecznym muzykiem, co na początku swojej kariery. Dojrzał pod względem wykonawczym i kompozytorskim, rozwinął się nie tylko jako gitarzysta, ale też wszechstronny perkusista czy pianista, ale energia i pasja pozostały te same. Jubileuszowy koncert z 2 maja 2021 roku (z powodu pandemii – bez publiczności), zagrany w pięknej sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – potwierdza to w całej rozciągłości.

Dwupłytowy album „Live in NOSPR” zawiera kompletny zapis tego wieczoru, od pierwszej do ostatniej sekundy. Kwartet Apostolisa Anthimosa, z którym z powodzeniem koncertuje od kilku lat, uzupełnili tutaj doskonali goście, poszerzając skład aż do septetu. Basistę Roberta Szewczugę, pianistę Piotra Matusika, saksofonistę Olafa Węgiera i lidera wspomogli perkusista Yorán Vroom, odpowiedzialny za elektronikę i gramofony Mr Krime oraz ceniony francuski trębacz, Erik Truffaz. Na program koncertu złożyły się utwory z solowych płyt Apostolisa Anthimosa w unikatowych, premierowych aranżacjach, splecione z nowymi tematami w formę rozbudowanej suity.

5 grudnia 2021 roku we Wrocławiu, w hali Centrum Technologii Audiowizualnych, Apostolis Anthimos zagra z tym unikatowym składem raz jeszcze. To jedyna i niepowtarzalna okazja by wysłuchać tego projektu na żywo. Ostatnia w tym roku i w ogóle jedna z niewielu.

Bezpłatne zaproszenia można zdobyć pisząc na adres koncert@filmstudioceta.pl – liczba miejsc ograniczona!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.