Brak na płycie z nagraniami live i… w książce

Brak był zespołem wyjątkowym na polskiej scenie lat 80. Udowodnił, że czasami wystarczą proste słowa, wystarczy surowa oprawa muzyczna, wystarczy odpowiedni przekaz. Wystarczy wiedzieć, że prawo jest z tym, kto ma karabin.

W styczniu 2022 roku ukaże się album „Prawo”, zbierający koncertowe nagrania Braku oraz książką „Wewnątrz i na zewnątrz” pióra Ziemowita Kosmowskiego. Oba wydawnictwa dokumentują jeden z najbardziej intrygujących rozdziałów w historii polskiego rocka lat 80. Choć zespół nie nagrał w tamtej dekadzie nawet pojedynczego singla, to zapisał się jako jeden z najciekawszych, bezkompromisowych i świeżo brzmiących nowofalowych projektów. Po czterdziestu latach jakie minęły od pierwszych nagrań Kosmowski sięga do swojej historii, wybierając najciekawsze nagrania koncertowe i uzupełniając je o nową wersję utworu „Prawo” (a także jej remix), od którego wszystko się zaczęło. Album został zremasterowany pod czujnym uchem Ziemowita Kosmowskiego i Petera Guellarda.

W książeczce dołączonej do płyty oprócz zdjęć znalazł się drobny wyjątek z opowiadania „Wewnątrz i na zewnątrz. Phantom – Brak”, które ukazuje się osobno w formie książkowej. To podróż do przeszłości i w głąb samego siebie. Nie jest to typowa biografia nasycona faktami, datami i miejscami. Zamiast tego Kosmowski spogląda na czas, w którym odkrywał rolę muzyki w swoim życiu i w którym stawiał pierwsze kroki na amatorskiej i profesjonalnej scenie z zespołami Phantom i Brak. Choć czasy były szare, to dzięki odpowiednim dźwiękom potrafiły nabrać ciekawszych kolorów. Wstęp do książki napisał Tymon Tymański.

Oba tytuły uzupełniają się wzajemnie, stanowiąc dwie odsłony tej samej opowieści. „Prawo” jest najlepszym z możliwych akompaniamentów do lektury „Wewnątrz i na zewnątrz”. „Prawo” w wersji CD oraz książka ukażą się 14 stycznia. W przygotowaniu wersja winylowa „Prawa”.